Często słyszymy, że sport jest ważny dla naszego zdrowia, a przysłowia takie jak ” sport to zdrowie ” czy w ” zdrowym ciele zdrowy duch ” na stałe weszły do naszego słownika. Choć jednak o tym wiemy, dużo trudniej wprowadzić zdrowe nawyki do naszego stylu życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, gdyż już wtedy kształtują się pierwsze przyzwyczajenia.
Wtedy też powinniśmy zadbać o wprowadzenie sportu do zajęć naszego dziecka, bo jego brak może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie w przyszłości.
Dlaczego sport jest ważny?
Zalet uprawiania sportu nikomu nie trzeba przedstawiać. Wiemy, że jego uprawianie wiąże się ze zwiększeniem odporności naszego organizmu i lepszym samopoczuciem. Tymczasem obecnie, wraz z rozwojem technologii, wiele dzieci często zamiast wyjścia z kolegami na świeże powietrze, wybiera siedzenie przed komputerem czy telefonem. Na skutki braku ruchu nie trzeba długo czekać. Wielu młodych ludzi ma nadwagę, cierpi na bóle kręgosłupa, czy też skarży się, na ciągłe zmęczenie.
Tymczasem antidotum na te dolegliwości znajduje się niemal w zasięgu ręki. Aktywność fizyczna nie tylko pomaga zachować szczupłą i zdrową sylwetkę, ale pozwala zredukować ryzyko wystąpienia w przyszłości takich chorób jak: cukrzyca; miażdżyca czy choroby krążenia. Dzięki aktywnościom sportowym korygowane są wady postawy, zwiększa się także sprężystość i siła mięśni.
Sport wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale także na psychiczne naszych dzieci. To niezwykle ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ograniczone zostały w znacznym stopniu bezpośrednie kontakty z rówieśnikami, a część życia przeniosła się do Internetu. Dzięki zajęciom sportowym dzieci maja szansę nauczyć się, jak dobrze funkcjonować w grupie rówieśników. Sport ułatwia nawiązywanie nowych przyjaźni, wzmacnia takie cechy jak cierpliwość, systematyczność czy wytrwałość.
Sport ma wpływ na rozwój umiejętności, które będą przydatne w dorosłym życiu. Dzięki niemu dziecko uczy się między innymi zdrowego podejścia do rywalizacji czy radzenia sobie ze współzawodnictwem. Stanowi też skuteczne narzędzie do budowania pewności siebie.
Jak więc zachęcić dziecko do uprawiania sportu?
Wczesne początki szansą na sukces.
Sportowe nawyki warto zacząć wdrażać jak najwcześniej. Od najmłodszych lat staraj się pokazywać dzieciom frajdę jaką niesie ze sobą uprawianie sportu. Niech gra w piłkę czy jeździ na rowerze.
Niech aktywność kojarzy się z radością a nie żmudnym obowiązkiem. Takie podejście wyrobi w dziecku nawyk na przyszłość, a uprawianie sportu będzie kojarzyć z fajnie spędzanym czasem.
Dawaj dobry przykład.
Dzieci zazwyczaj starają się naśladować dorosłych. Gdy rodzice zamiast wyjścia na rower czy spacer, wybierają siedzenie przed telewizorem, nie można wymagać, że obserwujący to maluch będzie zachowywał się inaczej.
Natomiast jeżeli dziecko będzie widzieć, że uprawianie sportu sprawia nam przyjemność, z pewnością będzie chciało podążać naszymi śladami.
Wspólne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, spacery, wyjście na rolki czy rower pokaże naszym dzieciom nie tylko jak fajny jest sport, ale dodatkowo pomoże w budowaniu wspólnych więzi.
Można pokazać dziecku, że sport jest interesujący, zabierając je na mecz lub inne wydarzenie sportowe by pokazać mu panującą tam atmosferę. Wielce prawdopodobne, że obserwacja zawodowych sportowców i pasji, z jaką podchodzą do swojej dyscypliny, wyzwoli w dzieciach sportowego ducha.
Pozwól dziecku wybrać.
Nie narzucaj dziecku konkretnej dyscypliny sportu, jaką powinno uprawiać. Warto żeby poznało ono różne sposoby aktywności fizycznej. Mając styczność z pływaniem, bieganiem, nartami czy piłką nożną po pewnym czasie samo zdecyduje, która dyscyplina podoba mu się najbardziej. A może będzie chciało uprawiać każdą z nich po trochu, co też nie powinno spotkać się z naszym sprzeciwem.
Pamiętajmy, że każda aktywność fizyczna jest dobra. Często pierwsze zajęcia sportowe są darmowe wiec warto przed zapisaniem dziecka długoterminowo, skorzystać z kilku różnych opcji i zobaczyć w czym najlepiej się odnajduje.
Kibicuj swojemu dziecku.
Wspieraj swoją pociechę w sportowych zmaganiach. Niezależnie od wyniku i postępów; chwal za samą chęć uprawiania sportu.
Bądź wiernym kibicem, uczestnicz w rozgrywkach czy meczach, w których bierze udział. Pamiętaj, żeby budować pozytywne odczucia i atmosferę wokół tych wydarzeń.
Sport jako nagroda, nie kara.
Nigdy nie stosuj sportu jako kary. Na przykład nie można za otrzymanie złej oceny kazać zrobić 10 pompek czy 20 podciągnięć na drążku. Może dojść bowiem do sytuacji, w której sport będzie kojarzony z karą, co nie przełoży się dobrze na pozytywny odbiór aktywności fizycznej. Ważne jest, żeby uprawianie sportu kojarzyło się dziecku jak najlepiej. Sport ma być przyjemnością a nie karą.
Nie wywieraj presji. Nie każdy musi być mistrzem.
Sport powinien przede wszystkim sprawiać radość dziecku, a nie być wyznacznikiem naszych ambicji. Ważne, aby dziecko chciało uczestniczyć w zajęciach sportowych, a wyniki powinny być kwestią drugorzędną.
Nie każdy musi być zawodowym sportowcem. Rozmawiajmy z dzieckiem i uświadamiajmy mu, że już sam udział w zajęciach jest ważny.
Warto nagradzać.
Nagroda za wysiłek fizyczny nie musi być oczywiście materialna. Dużo ważniejsza jest pochwała i docenienie podjęcia wyzwania. Tym samym zmotywujesz swoje dziecko do dalszych działań.
I pamiętajmy: sport zawsze powinien kojarzyć się z przyjemnością i fajnym spędzaniem czasu.